kulturaFM

newsletter

Milí přátelé,

už dnes začíná Týden španělské kultury! Zapomeňte na připomínající se podzim a aspoň v myšlenkách se přeneste někam, kde svítí slunce. My vám v tom pomůžeme! Kromě zážitků z kulturní sféry se můžete naučit pár španělských slov anebo ochutnat dobré jídlo a pití.

tyden_spanelske_kultury_maly.jpg

O víkendu můžete v rámci Týdne španělské kultury zajít do kina na dobrodružství kocouřího Zorra - Kocoura v botách, nebo na 7 dní v Havaně, filmový projekt, které se zúčastnilo sedm slavných režisérů (B. Del Toro P. Trapero a další...), z nichž každý ztvárnil jeden den života kubánské metropole. Za zmínku stojí herecké angažmá proslulého režiséra E. Kusturici. V sobotu také můžete vyrazit na speciální Tančírnu ve španělském rytmu. A pro děti jsme na neděli přichystali unikátní divadelní premiéru autorské hry Divadla Kozlovice Jak český Honza zabloudil do Španělska. Vzhledem k tomu, že půjde o patrně historicky jedinou příležitost tuto hru shlédnout, důrazně doporučujeme ji nepromeškat! Po představení si budou děti moci pod vedením lektorů z VOŠ Goodwill připravit jednoduché španělské jídlo a vyrobit tématické ozdoby.

Příští týden bude Týden španělské kultury pokračovat mimo jiné Filmovým klubem se snímkem Hasta la vista!, po němž bude následovat španělsky laděná afterparty v klubaru Pavlač. V úterý bude následovat cestovatelská diashow Čile po Chile - pouští a pralesem až na kraj světa cestovatelů Kateřiny a Miloše Motani. Na úvodní projekci naváže beseda, součástí bude i soutěž a losování o ceny. V cestovatelském duchu se ponese i středeční vernisáž výtvarníka Jana Dungela Jak se maluje ve Venezuele. Po vernisáži bude následovat beseda s názvem Po krk v pralese a projekce filmu Štětcem a mačetou v Modrém salónku Městské knihovny v Místku. Hostem večera bude venezuelský velvyslanec pan Victor Julian Hernandez.

dungel_maly.jpg

Pokud vás láká španělština, můžeme se ve středu také vypravit do Schäfer School na Zámeckém náměstí ve Frýdku, kde vás čeká Den otevřených dveří. Program bude následující:

16.00-16.45 ukázková hodina španělštiny pro děti

16.45-17.45 ukázková hodina španělštiny pro dospělé

17.45-18.15 ochutnávka španělské kuchyně

 

Úvodním přenosem z newyorské Metropolitní opery v této sezóně bude Bizetova Carmen. Týden španělské kultury vyvrcholí koncertem zpěvačky a textařky Marty Töpferové, kterou list London Times označil za „jednu z nejpůvabnějších interpretů latinskoamerické lidové hudby“. Nebývá obvyklé, aby český umělec skutečně prorazil ve světě. V jejím případě se to ovšem podařilo, a Marta Töpferová (shoda jmen není náhodná, jedná se o dceru Tomáše Töpfera) natáčí hudbu, která má ve světě respekt. Její debutové album produkoval Joe Boyd, který před 30 lety objevil Pink Floyd a spolupracoval s Bobem Dylanem. Jedinečnou příležitost vidět koncert této okouzlující umělkyně živě budete mít v Nové scéně Vlast v pátek 19. října. Předprodej probíhá v pobočkách BIC a on-line na www.kulturafm.cz.


topferova_mala.jpg

Do Týdne španělské kultury se zapojily také frýdecko-místecké restaurace a bary. Čekají vás akce, slevy a tématická kuchyně. Přehled zainteresovaných restaurací naleznete na plakátě výše - zbývá dodat, že mnohdy je záhodno se do nich vypravit se zakoupenými vstupenkami na některou z akcí Týdne španělské kultury.

 

S přáním hezkého dne


Jakub Tichý

E: jakub.tichy@kulturafm.cz, T: +420 777 728 313

Pokud se Vám email nezobrazí správně, klikněte na tento odkaz pro zobrazení v prohlížeči