kulturaFM

newsletter

Milí přátelé,

předem prvního únorového newsletteru bych se rád vrátil k představení absolventů Divadelní školy, které proběhlo v sobotu v Nové scéně Vlast. Máme velkou radost z toho, co se za pouhých několik málo měsíců povedlo vytvořit i z vaší hojné účasti. Fotografie z představení i reportáž, kterou o projektu natočila televize Polar brzy zveřejníme na našem webu a samozřejmě vás o nich budeme informovat i v některém z příštích newsletterů. Divadelní škola příští týden zahajuje nový semestr. Více informací o něm najdete níže.

cyklocestovani13_banner2.jpg 

Největší kulturní událostí tohoto týdne je další ročník populárního cyklocestovatelského festivalu Cyklocestování, který proběhne v sobotu a v neděli v Nové scéně Vlast. Tato nevšední akce je určena nejen pro všechny „cyklocestovatele", kteří vyrážejí na své cesty po světě s kolem, ale i pro všechny příznivce nenáročné cykloturistiky, cestování a pohybu v přírodě. V programu je plno nových tváří a tak se můžeme těšit na další dobrodružství, sportovní výkony a spoustu krásných fotografií. Hlavním programem bude projekce legendárních cyklodobrodruhů manželů Herveových z Francie, kteří povypráví o neuvěřitelném 14 let dlouhém cykloputování, při kterém se jim narodila dcerka, se kterou pak ještě dalších 6 let cestovali na kolech. Prostřednictvím odborníka na české cykloregiony Martina Leschingera nakoukneme do těch nejlepších míst pro cykloturistiku, pravděpodobně nejextrémnější česká cyklistka Hanka Ebertová nás zavede do Himálají, Daniel Polman nám představí ojedinělý sportovní výkon, Radomír Krupa povypráví o sólo objezdu České republiky na handbiku či Sváťa Božák dokáže, že Ameriku lze projet na kole nonstop. Je tedy jasné, že je na co se těšit.

Kompletní program a informace o předprodeji najdete ZDE.

Všechny příznivce vážné hudby zveme ve čtvrtek do Rytířského sálu frýdeckého zámku, kde svůj program Klavírní improvizace představí známý klavírista Jiří Pazour. Jde o poněkud netradičně pojaté koncertní vystoupení. Koncert bývá obvykle zahájen řadou do určité míry předem promyšlených improvizačních kreací např. variacemi na lidovou píseň či jinou známou melodii v různých hudebních stylech. Improvizátor zde několikrát zpracovává jediné téma a používá při tom různých vyjadřovacích prostředků. Posluchači tak mohou na známém tématickém materiálu srovnat např. hudební řeč baroka, klasicismu, romantismu, impresionismu, některých kompozičních směrů 20. století nebo i jazzu či pop-music. Koncert patří do předplatitelské skupiny Zámecké koncerty.

Závěrem si ještě prohlédněme program kina. Začátek týdne patří obligátně Filmovému klubu, který tentokrát tématicky vybočí se zajetých kolejí. Pod hlavičkou Sci-fi blok můžete vidět v pondělí vizuálně strhující sci-fi drama J. Solanase Paralelní světy. V úterý bude Filmový klub pokračovat provokativním spektáklem kultovního francouzského režiséra L. Caraxe Holy Motors, který se tímto počinem vrátil k režii po třináctileté pauze. Film byl oceněn Zlatou plamou v Cannes. V hlavní roli Paříž.

Ve středu nabízíme v rámci dopoledních projekcí milostnou komedii s všeříkajícím názvem Druhá šance s Merryll Streep a Tommy Lee Jonesem a večer se můžete těšit na premiéru snímku Nadějné vyhlídky. Pokud se vám v mysli název pojí spíše s literaturou, jste na správné stopě – jedná se skutečně o novou adaptaci slavného románu Charlese Dickense. Program kina se v tomto týdnu uzavře kvůli Cyklocestování už v pátek, kdy vám nabídneme animovanou disneyovku Zvonilka: tajemství křídel (náhradní program za zrušenou premiéru filmu Čtyřlístek ve službách krále) a nejnovější počin Quentina Tarantina Nespoutaný Django, která v těchto dnech po zásluze budí pozornost po celém světě.

 django_maly.jpg 

Stran vzdálenějších akcí připomínám koncert Věry Špinarové 12. února v Kině Petra Bezruče, který už je bohužel vyprodán. Ve stejný den, tedy také v úterý 12., začíná další semestr Divadelní školy. Jde o projekt, který KulturaFM pořádá ve spolupráci s divadelním souborem Komorní scéna 21, určený zájemcům od 9 do 16 let. V Divadelní škole si účastníci osvojí základní herecké dovednosti, seznámí se s fungováním divadla, s pozadím vzniku divadelní inscenace a kromě toho taky samozřejmě zažijí spoustu legrace. Kurz otevíráme pro začátečníky i pro absolventy prvního semestru. Další informace o Divadelní škole i o způsobech, jak se do ní přihlásit najdete ZDE (9-12 let) a ZDE (13-16 let).

V příštím týdnu vám nabídneme také hned dvě divadelní představení. Gogolovskou adaptaci Hráči (př .sk. B) ostravské Komorní scény Aréna můžete vidět v Nové scéně Vlast ve středu 13. února a není jistě bez zajímavosti, že tuto hru můžete ve Frýdku-Místku vidět hned necelé dva týdny po její ostravské premiéře! Mimořádnou událost pro fanoušky divadla pak nabídneme v sobotu 16. února, kdy uvedeme autorské představení písničkáře Xindla X Dioptrie růžových brýlí (mimo předplatné) v podání smíchovského Švandova divadla.

 

Akce v týdnu od 4. 2. do 10. 2. 2013:

 

 

S přáním hezkého dne

Jakub Tichý

E: jakub.tichy@kulturafm.cz, T: +420 777 728 313

 

Pokud se Vám email nezobrazí správně, klikněte na tento odkaz pro zobrazení v prohlížeči