11.3. 2014 kulturafm logo
 
UNITED  COLOURS  2014

Ve Frýdku-Místku v červnu vznikne nová galerie ve veřejném prostoru! Kde?V křížovém podchodu!

Ve městě proběhne ve dnech 13. až 15. června sedmý ročník putovního graffiti a street-art festivalu United Colours. Festival, na kterém se představí více než padesátka pozvaných výtvarníků z ČR, Slovenska, Polska a Německa pořádá KulturaFM ve spolupráci s výtvarnou skupinou Sprayart 34.

Akce se koná za finanční podpory magistrátu Frýdek-Místek.

united_colours.jpg

,,Křížový podchod nikdy nebyl zrovna vyhledávaným místem k procházce. Je to anonymní a ne právě vzhledný prostor a tak hledali jsme společně s magistrátem města Frýdek-Místek možnosti řešení. Oslovili jsme výtvarnou skupinu Sprayart34, která má zkušenosti s pořádáním graffiti festivalů a společně jsme se dohodli na uspořádání výtvarného festivalu, na kterém se představí přední street-artoví umělci z ČR a okolních zemí. Vznikne tak originální, atraktivní galerie ve veřejném prostoru. Samozřejmě chceme v co největší míře zapojit i místní tvůrce a prostřednictvím doprovodného programu i veřejnost,“ říká Jakub Tichý, ředitel KulturyFM.

Na nové podobě křížového podchodu budou s pouličními umělci spolupracovat také místní výtvarníci, kteří běžně netvoří v exteriérech. Tvořit se tedy nebude jen sprejovými barvami, ale uplatní se i jiné výtvarné metody. Vznikne tak zajímavá koláž různých uměleckých přístupů. Malby by měly v podchodu vydržet dlouhodobě a objevit by se měly také motivy spojené s městem, potažmo regionem.

Doprovodný program pro veřejnost se soustředí v sobotu 14. června na ploše u východu z podchodu do ulice Tržní směrem k náměstí Svobody. Návštěvníci

budou moci shlédnout exhibiční tvorbu za doprovodu hudební produkce, vyzkoušet si, jaké to je malovat spreji, prohlédnout si otevřenou výstavu děl pozvaných umělců, nebo si koupit originální věci spojené s graffiti a street-artem. Večer bude v zahradě Národního domu probíhat otevřená afterparty, kde se představí DJ´s a MC´z vyznávající hip-hop a jiné odrůdy pouliční muziky. Na této akci proběhne také aukce obrazů pozvaných výtvarníků. Výtěžek z dražby podpoří frýdecko-místecké sociální zařízení Opora dětem. Akce tak získá i charitativní rozměr. Samotný podchod bude během doby tvorby obrazů pro veřejnost uzavřen s ohledem na použití barev v částečně uzavřeném a obtížně větratelném prostoru. Vážným zájemcům bude nicméně vstup umožněn a budou moci vidět umělce při práci.

,,United Colours pořádáme od roku 2008 v městech na Severní Moravě. Posláním festivalu je ukázat veřejnosti, že graffiti je svébytné umění, které by mělo mít v betonových džunglích své místo. Proto zveme zkušené umělce, kteří mají co ukázat a šedým zdem společně dají novou tvář a duši. Jsme moc rádi, že letos můžeme festival uspořádat ve Frýdku-Místku,“ uvedl spoluorganizátor Nikola Vavrous z výtvarné skupiny Sprayart34 . 

colors1.jpg colors3.jpg colors2.jpg

Kompletní program na tento týden naleznete na našem webu
kulturafm.cz

facebook twitter KulturaFM1. Infolinka +420 558 438 083