kulturafm
logo

architektonický workshop

Katedra architektury Vysoké školy báňské (VŠB) a KulturaFM za podpory města Frýdek-Místek připravuje se společnostmi Slezan a Textil Invest Group architektonický workshop. Výsledkem akce, do níž se zapojí studenti z více univerzit, budou nápady a myšlenky na nové využití budov s textilní minulostí. Kromě návrhů studentů bude také možné zúčastnit se přednášek na různá témata. Workshop se odehraje ve dnech 6. až 10. října. Prostory pro práci studentů poskytne Národní dům, veřejné přednášky a prezentace se odehrají v Nové scéně Vlast. Akci finančně podpořilo město Frýdek-Místek a obě společnosti.

Po 6. - Pá 10. 10., Nová scéna Vlast

architekt._workshop200.jpg

PROGRAM PRO VEŘEJNOST:

Nová scéna Vlast

6. 10. od 18:00 - přednášky zástupců Slezanu a.s., Statutárního Frýdek-Místek a NPŮ

7. 10. od 18:00 - přednášky odborníků na historii, krajinářství a urbanismus.

10. 10. od 10:00 - Závěrečná prezentace prací

Budov s textilní minulostí je ve Frýdku-Místku řada. Studenti VŠB se chtějí zaměřit především na ty, které mají určitou historickou hodnotu a zkusit navrhnout jejich možné využití v budoucnu. „Ve Frýdku-Místku je otázka dalšího nakládání s industriálními budovami velice aktuální. Vítáme jakoukoliv snahu, která pomáhá na tento problém upozornit a podpoří diskusi,“ uvádí Tomáš Fridrich, mluvčí společnosti Slezan. Studenti se zaměří na budovy v okolí železničního nádraží. Patří mezi ně také Neumannova přádelna na Staroměstské ulici ve vlastnictví společnosti Textil Invest Group. „Se zvědavostí očekáváme, s jakými úpravami a rolemi pro tuto budovu studenti přijdou. Ohleduplná konverze podobně starých budov je vždy výzva. Je nutné počítat s dodržením mnoha norem a standardů. Těšíme se na smysluplné a koncepční návrhy,“ říká Jiří Karásek z Textil Invest Group. Kromě Neumannovy přádelny bude objektem zájmu studentů například budova skladů v areálu železničního nádraží nebo objekt na ulici Těšínská. „Tato akce může být první snahou o odborný pohled na budoucnost území kolem železničního nádraží,“ dodává Fridrich.Workshop vznikl z popudu lidí, kteří mají ve městě kořeny. 

studentů i pedagogů pochází z Frýdku-Místku, zaujetí pro vytváření projektů by jim tedy nemělo chybět. V týmech budou i "Několik studenti z jiných univerzit, ti naopak dodají nezaujatý pohled zvenčí,“ přibližuje Martina Peřinková, vedoucí katedry architektury VŠB – TU Ostrava. Workshopu se zúčastní také studenti univerzit z Opavy, polských Gliwic a pražské ČVUT. Prostory pro práci studentů, přednášky a finální prezentace poskytne KulturaFM v Národním domě a Nové scéně Vlast. „Architektura aurbanismus jsou důležitou součástí lidské kultury. Akce zabývající se budoucností města proto vnímáme jako přínosné a rádi je podpoříme. Výsledky práce studentů si bude možné po skončení workshopu prohlédnout na výstavě v prostorách Národního domu,“ přibližuje ředitel KulturyFM Jakub Tichý.

Intenzivní workshop proběhne od 6. do 10. října. Během něj si studenti prohlédnou stavby a vyslechnou přednášky odborníků týkající se historie města a textilních budov, přeměny a obnovy historických objektů nebo soudobé tvorby v historickém prostředí. „V rámci přednášek nabídneme i pohled vlastníka a hospodáře. Přestože bychom si všichni přáli patřičně vznešené rekonstrukce těchto budov, musí jít o udržitelné projekty,“ vysvětluje Fridrich ze Slezanu. Přednášky budou přístupné i širší veřejnosti. Studenti budou pracovat v prostorách Národního domu, kde poté budou vystaveny výsledky workshopu. Přednášky se odehrají v kině Vlast a v pátek 10. října zde proběhnou závěrečné prezentace.

Podrobný program naleznete na: www.kulturafm.czfacebook  

architekt._workshop160_1.jpg architekt._workshop160_2.jpg architekt._workshop160_3.jpg

Kompletní program na tento týden naleznete na našem webu
kulturafm.cz

facebook twitter KulturaFM1. Infolinka +420 558 438 083