kulturafm
logo

Vážení kulturní nadšenci, 

tento týden nás čeká bohatý kulturní program. Přednáška Luďka Ondrušky o Ukrajině, dvě divadelní představení Nohař a Smrt talentovaného vepře a v neděli první Promenádní koncert. Těšíme se na vás.  

tip měsíce

Přednáška Luďka Ondrušky: Ukrajina na hranici války Národní dům … o čem se v médiích nemluví? Všichni jsme četli, že: "Po ruské anexi Krymu v noci na čtvrtek 27. února obsadili budovu krymského parlamentu proruští útočníci, kteří na jeho střeše vyvěsili ruskou vlajku. Ruský parlament 2. března schválil nasazení ruské armády na Krymu, o den později už byla strategická místa poloostrova pod kontrolou ruských vojáků. Vladimir Putin ale tehdy řekl, že Rusko na Krym nepovolalo své (nové) vojáky (nevysloveně mimo již přítomné jednotky) a že tam působily „ozbrojené síly sebeobrany." Luděk Ondruška - dokumentární kameraman, přináší očité svědectví z hranic Ukrajiny s Ruskem.Už je to více než rok, kdy byl Luděk Ondruška se svou kamerou poprvé na 

ondruska250.jpg

Ukrajině, v Kyjevě na Majdanu po Majdanu. V roce 2014 navštívil Ukrajinu 5x a natáčel přímo na Krymu v Simferopoli a na východní Ukrajině ve městech Slovjansk, Papasnay, Zlotoye a několikrát se vrátil do Kyjeva.

Čt 11. 6. 2015, 19.00, Národní dům 


tip měsíce

NOHAŘ  - Divadelní hra Nohař přenese diváky zpět do bizarních časů normalizace, kdy zdi veřejných prostor zdobil portrét Husáka, lidé se oslovovali „soudruhu“ a i nemožné bylo možné. Doktor Carter poctí svou návštěvou a osvětou pražskou nemocnici, jejíž ředitel s chotí mu po přednášce vystrojí malé občerstvení ve foyer nemocnice. To připravují dva lékaři pod dohledem paní ředitelové a za asistence uklizečky disidentky a tudíž bývalé lékařky. Jedná se o autorskou hru Darrena Bakera, který se touto hrou snaží divákům představit svůj pohled na socialismus, který si vytvořil jak z amerických médií, tak i z vlastní zkušenosti a z vyprávění o dobách minulých. V této hře ztvárnil dvojroli, a to jak českého ředitele nemocnice, tak i amerického marxistu doktora Cartera. Ten mluví anglicky, a jelikož mu nikdo z doktorů ani z vedení nemocnice nerozumí, je přítomna i tlumočnice. Důležitou roli zde má jak paní ředitelová, tak i uklizečka. Darren Baker se narodil v roce 1961 v Kalifornii v USA a mládí prožil v Jižní Karolíně. Po střední škole nastoupil k námořnictvu jako jaderný mechanik na ponorce. Později vystudoval ruštinu a němčinu na vysoké škole v Connecticutu. Poté odjel do Evropy, kde se po ročním pobytu v Německu začátkem roku 1990 usadil v České republice. Tady založil rodinu, živí se překlady a psaním knih. K jeho velkým koníčkům patří historie a amatérské divadlo. S tvorbou divadelních her začal už na univerzitě v Americe, kde napsal a zrežíroval ruskou hru, ve které si 

nohar250.jpg

i sám zahrál. Divadelní skupina Enthemor působí na Ostravsku už 6 let. Dříve vystupovala pod názvem VW, hrála pouze anglicky a neměla stálé divadelní zázemí. Nyní již dvě sezóny hraje pod novým názvem Enthemor. Zároveň získala i divadelní zázemí ve frýdeckém Famusu. Domovským divadlem se Enthemoru stalo Divadélko Čtyřlístek ve Frýdku-Místku. V minulém roce nazkoušel svou první českou divadelní hru Nohař. Zakladatelem, autorem her, režisérem i hercem této divadelní skupiny je Američan Darren Baker. Členy jsou Češi, kteří angličtinu aktivně používají ve svém profesním životě i cizinci, kteří v ČR žijí. Název Enthemor vznikl jako zkratka z English Theatre of Moravia. Cílem Enthemoru je autorskými hrami nabídnout divákům zajímavý příběh a trochu i angličtinu. Autor: Darren Baker Hraje: Divadelní skupina Enthemor (English Theatre of Moravia) Délka představení: 80 minut

Pá 12. 6. 2015, 19.00, Nová scéna Vlast


tip měsíce

Smrt talentovaného vepře  - Už jste viděli vepře, který píše a čte? Už jste slyšeli vepře zpívat? Ne? Máte jedinečnou možnost nápravy. Emil Kopčák a Pavel Sacký jsou ochotni Vaše mezery ve znalostech o životě a smrti vepřů domácích objasnit.

Autor: Roman Sikora

Hraje: divadelní soubor KUKO

Režie: Emil Kopčák

Uvádí: FAMUS

Délka trvání: 60 minut

So 13. 6. 2015, 16.00, Nová scéna Vlast


tip měsíce

Promenádní koncert  - Promenádní koncerty jsou typické pro lázeňská města, ale ve Frýdku-Místku měly v minulosti dlouholetou tradici. Před čtyřmi lety jsme ji obnovili a promenádní koncerty jsou opět nádherným kulturním zážitkem pod širým nebem. Konají se o letních nedělích v altánu vždy od 16 hodin. Pro příchozí je nachystáno posezení, občerstvení a vynikající atmosféra. Na první promenádní koncert přijede zahrát Josef Zíma a Pavel Skalický.

promenadni_koncert250.jpg14. 6. 2015, 16.00, altán Smatanovy Sady

připravujeme
Projekt 12 - Přednáška a koncert na Židovském hřbitově ve Frýdku  - Šestnáctý červen je v kalendáři zapsán jako Evropský den židovské kultury. Ve Frýdku-Místku se v tento den otevřou brány židovského hřbitova. Ten je často opomíjen, přestože patří mezi nejrozsáhlejší a nejzachovalejší židovské hřbitovy na Severní Moravě a mezi nejvýznamnější památky města. Židovské osídlení sehrálo v dějinách Frýdku-Místku a jeho vývoji nezastupitelnou úlohu. Daniel Baránek se židovskou minulostí města dlouhodobě zabývá a v rámci programu pronese přednášku na toto téma, spojenou s komentovanou prohlídkou hřbitova. Poté je pro návštěvníky připraven koncert hebrejských písní vokálního souboru Noach pod vedením doc. Tomáše Novotného, odborníka na židovskou hudbu, s doprovodem klezmerového dua. 

zidovsky_hrbitov250.jpg

Projekt 12 je cyklus dvanácti samostatných kulturních akcí, které během jednoho roku propojují na základě vnitřní souvislosti nejrůznější umělecké projekty s netradičními a běžně nepřístupnými prostory ve městě.

Út 16. 6. 2015, 18.00, Židovský hřbitov Frýdek 


připravujeme

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek  vstupuje letos do třetí desítky své existence. Během uplynulých 20 ročníků se z malé lokální akce vypracoval v jeden z nejvýznamnějších folklorních festivalů v naší republice, o čemž svědčí i fakt, že se stal členem mezinárodních folklorních organizací CIOFF a IOV. Za těch 20 let se tak představilo obyvatelům města Frýdek-Místek i jeho okolních obcí zhruba 3700 tanečníků, zpěváků a muzikantů ze 123 folklorních souborů 41 zemí světa a asi dvakrát tolik účastníků z různých koutů České republiky. Dětský folklorní soubor Ostravička, který je hlavním organizátorem této velkolepé kulturní akce, pozval na připravovaný 21. ročník festivalu opět zajímavé soubory a skupiny ze zahraničí, Čech a Moravy. V pestrém celotýdenním programu se představí asi 650 tanečníků, muzikantů a zpěváků z Anglie, Finska, Portorika, Číny, Moldavska, Slovenska a Polska. Tuto pestrou sestavu doplní soubory z Karlových Varů, Bojkovic, Vsetína, Opavy a tradičně řada domácích, místních souborů a skupin. To vše bude doplněno doprovodným programem, jako je výtvarná dílna pro děti či taneční workshopy při sobotním programu na náměstí Svobody v Místku, zábava při lidových muzikách v pátek a v sobotu večer nebo průvod všech souborů městem. Novinkou bude, že v neděli dopoledne se pořadatelé rozhodli zapojit do festivalu i jiné žánry, než je folklór, šanci vystoupit na pódiu na místeckém náměstí tak dostane řada dalších místních tanečníků a hudebníků různých žánrů. Festival je pořádán Statutárním městem Frýdek-Místek, Folklorním sdružením ČR a DFS Ostravička ve spolupráci se SLPT Ostravica FM, DFS Ondrášek, ZUŠ FM, 7. ZŠ FM, Muzeem Beskyd FM, Národním domem FM, Regionem Beskydy a BIC FM.

Program pro veřejnost:

18. 06. – ČTVRTEK:

19:30 hod. - Koncert muzik (frýdecký zámek, resp. za deště kino PB) - společné posezení muzikantů

19. 06. – PÁTEK:

17:30 – 24:00 hod. - koncerty a veselice na náměstí Svobody, Místek

20. 06. – SOBOTA:

8:15 – 9:00 hod. - Velký dechový orchestr (u kina P. Bezruče) 

mff250.jpg

9:00 – 10:00 hod. - vystoupení cimbálových muzik ZUŠ (nám. Svobody)

9:00 hod. - průvod (trasa: od kina P. Bezruče po chodnících, podchodem u obchodu Albert, přes tržiště, kolem polikliniky na náměstí, cca 1 km)

10:00 - 12:30 hod. - představení souborů - nám. Svobody

13:15 - 14:00 hod. - koncert Velkého dechového orchestru (nám. Svobody)

14:00 - 22:30 hod. - koncerty českých i zahraničních souborů v programových blocích

22:30 - 24:00 hod. - volná zábava s lidovou muzikou - vše na náměstí Svobody 

21. 06. - NEDĚLE:

8:30 - 9:00 hod. - koncert cimbálové muziky ZUŠ (náměstí Svobody)

9:00 - 11:15 hod. - koncerty jiných žánrů na náměstí Svobody

15:15 - 16:00 hod. - „ŠUBA DUBA BAND“ u kina P. Bezruče

16:00 hod – GALAKONCERT v kině P. Bezruče 

www.ostarvicka.cz

www.kultruafm.cz  

www.veseleto.cz 


Akce KulturyFM v týdnu od 8. 6. do 14. 6. 2015:

Po 8. 6. od 19.00 - Dítě číslo 44  (NSV)

Út 9. 6. od 19.00 - Diplomacie  (NSV) 

Čt 11. 6. od 19.00 - Přednáška Luďka Ondrušky: Ukrajina na hranici války  (ND)

Pá 12. 6. od 19.00 - Nohař/mimo předplatné  (NSV)

Pá 12. 6. od 19.00 - Sváťa Karásek a Svatopluk/koncert  (HUA)

So 13. 6. od 16.00 - Smrt talentovaného vepře/mimo předplatné  (NSV)

So 13. 6. od 19.00 - Jurský svět 3D  (NSV) 

Ne 14. 6. od 16.00 - Josef Zíma a Pavel Skalický/Promenádní koncert  (altán SS)

Ne 14. 6. od 17.00 - Asterix: Sídliště bohů  (NSV) 

Ne 14. 6. od 19.00 - Jurský svět 3D  (NSV)

Kompletní program na tento týden naleznete na našem webu
kulturafm.cz

facebook twitter KulturaFM1. Infolinka +420 558 438 083